ملبورن بهترین شهر دنیا

فهرست بهترین شهرهای دنیا برای زندگی همه ساله توسط مراجع معتبر بین المللی از جمله اکونومیست منتشر می شود. (اینجا ببینید)

برای مدتها عنوان بهترین شهر دنیا در اختیار ونکوور کانادا قرار داشت و ملبورن به عنوان جدی ترین و نزدیک ترین رقیب بعد از این شهر زیبای کانادایی انتخاب می شد.

پس از ناآرامی های سال گذشته در ونکوور کانادا و با توجه به مشکلات اقتصادی گریبان گیر کانادا که بیشتر از مرزهای آمریکا وارد این کشور شده، عنوان بهترین شهر دنیا از ونکوور به ملبورن استرالیا رسید.

دولت استرالیا با سیاست های دقیق و حساب شده اقتصادی (البته در مقایسه با دیگر کشورها) و مدیریت صحیح منابع عظیم کشاورزی و معدنی خود و به کارگیری بهترین متخصصان دنیا که عمدتا در قالب مهاجر به این کشور وارد شده اند، توانسته در موقعیت باثبات و رشک برانگیزی در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته غربی قرار گیرد.

مجموع برنامه ریزی ها و سیاستهای نسبتا صحیح اقتصادی باعث شده که در کوران رکود اقتصادی اخیر دنیا، این کشور همچنان کمترین آسیب را ببیند و بیشترین تعداد را در فهرست بهترین شهرهای دنیا برای زندگی داشته باشد.

ارزش پول ملی استرالیا در چند سال اخیر بیش از ۲ برابر شده و این به معنی قدرت خرید بیشتر شهروندان استرالیایی برای لذت از بقیه جاهای دنیا و یا جذابیت کار در استرالیا برای صادرات پول به دیگر کشورهاست. هم اکنون عنوان بزرگترین خانه های دنیا نیز با متوسط زیربنای ۲۴۰ متر مربع برای هر خانواده در اختیار استرالیاست. اگرچه استرالیا هم اکنون نرخ تورم تقریبا ۷ درصدی و نرخ بیکاری ۵ درصدی را تجربه می کند اما نسبت به کشورهای هم تراز خود در موقعیت قابل قبولی قرار دارد.

به هر حال امسال برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۰۲ ملبورن به جایگاه نخست بهترین شهر دنیا برای زندگی بازگشته است. به عنوان یک شهروند در ملبورن، از این انتخاب بسیار خوشحال و خوشنودم و از این که در این شهر زندگی می کنم احساس خوبی دارم. کسانی که در ملبورن زندگی می کنند هرگز نمی توانند تمیزی و بهداشت، نظم و قانون مندی، خدمات حمل و نقل عمومی، مردم با فرهنگ و خنده رو، ادب و احترام اداری و تجاری، آموزش و مدارس پیشرفته و بزرگ، زیبایی و طبیعت چشم نواز و از همه مهم تر آرامش و ثبات این شهر را در هیچ جای دیگر دنیا ببینند.

(اگر شهردار ملبورن زبان فارسی می دانست بابت این چند جمله بالا بایستی جایزه بهترین تبلیغ شهر را به من اختصاص می داد!)

فهرست بهترین شهرهای دنیا برای زندگی یکی از مهم ترین راهنماهای من برای انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت بود. حتی در استرالیا نیز انتخاب ملبورن توسط من بیشتر برپایه همین فهرست سالانه اکونومیست صورت گرفت.

فهرست بهترین شهرهای دنیا در سال ۲۰۱۱ به شرح زیر است:

۱- ملبورن استرالیا

۲- وین اتریش

۳- ونکوور کانادا

۴- تورنتو کانادا

۵- کالگاری کانادا

۶- سیدنی استرالیا

۷- هلسینکی دانمارک

۸- پرث استرالیا

۹- آدلاید استرالیا

۱۰- اوکلند نیوزلند

۳ نظرات لـ “ملبورن بهترین شهر دنیا”

 1. habib-canada می‌گه:

  salam
  matlabe khobi bood ame dar haghe vancouver ejhaf shode shak nakon ke behtarin va zibatarin shahre donyast(vancouver

 2. محمدهادی همایونی راد می‌گه:

  sسلام.امروز چند ساعتی تو قیطریه و…. کار داشتم عجیب یادت کردم.بعدتونیاوران شهرکتاب نیاوران یادت افتادم .خلاصه امروز بدجوری جات خالی بود….
  ————————–
  سلام هادی جان
  واقعا دلم برای قیطریه و مخصوصا شهر کتاب نیاوران لک زده
  ما رو بردی به ارتفاعات تهران.
  دوستان به جای ما. خیلی ممنون که به یاد من هستی

 3. مهدی می‌گه:

  سلام من یک مهندس عمران و معمار با ۱۵ سال سابقه عمران و ۵ سال سابقه معماری و دانشجوی کارشناسی ارشد معماری با معدل ۱۹٫۸ از یک دانشگاه دولتی معتبر و بهترین دانشجوی پژوهشگر و دانشجوی ممتاز دانشگاه با سه ثبت اختراع و دو کتاب تالیفی و دو کتاب ترجمه و چهار مقاله داخلی و دو مقاله بین المللی هستم . با توجه به مطالعاتی که انجام داده ام معیارهای معماری سبز استرالیا رو هم به عنوان سومین کتاب دارم ترجمه می کنم . خواهش می کنم به من کمک کنید برای کار یا ادامه تحصیل بیام استرالیا ، حتی یک روز هم ماندن در ایران برام عذابه و می خوام به هر قیمتی شده بیام استرالیا

نظر خود را ثبت کنيد


| ترجمه به فارسی |