کانادا یا استرالیا (۱)

سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ فرصت خوبی شد تا دو سال پیاپی در کانادا اقامت موقتی داشته باشم و سال ۲۰۱۱ را به طور کامل در استرالیا سپری کردم.

شاید تجربه اقامت من در کانادا آن قدر طولانی و موثر برای اظهار نظر و برداشت دقیق و منطقی برای کسانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند نباشد اما از این جهت که خوشبختانه از جمله ایرانی هایی هستم که فرصت زندگی در هر دو کشور استرالیا و کانادا را داشته ام، اکنون پس از یک سال زندگی در استرالیا از دیدگاه خودم چند سطری در باب تفاوت های کلی این دو کشور و مزیت ها و معایب هرکدام می نویسم.

حتما می دانید که استرالیا و کانادا هر دو کشورهایی هستند با سابقه حدود یک صد ساله که همچنان جزو مستعمرات انگلیس محسوب می شوند و همین نظام حاکم انگلیسی شباهت های بسیاری را برای این دو کشور رقم زده است.

اما در این نوشتار کلی به تفاوت هایی که من دیدم می پردازم. ممکن است این نوشته کمی طولانی شود . به همین جهت با توجه به کمبود وقتی که این روزها دارم با اجازه خوانندگان عزیز در چند قسمت به صورت مفصل تر در این باره خواهم نگاشت:

الف- آب و هوا:

ایران کشور چهارفصلی است و تقریبا همه فصل ها را می توان در آن تجربه کرد و از زمستان های سرد استخوان سوز و تا تابستان های گرم و کویری در آن یافت می شود. اما کانادا و استرالیا تقریبا آب و هوای نسبتا مشخص و یک نواختی دارند.

کانادا بسیار نزدیک به قطب شمال واقع شده به همین جهت زمستان های سرد و پربرف و جنگل های انبوه قطبی با کاج های سوزنی که در زمستانها پوشیده از برف سنگین هستند کاملا عادی است. از این نظر شاید ونکوور آب و هوای معتدل تر و بهتری نسبت به بقیه شهر های کانادا داشته باشد اما زمستان های بسیار سرد و نفس گیر تورنتو و کلگاری و مونترال و شهر های نزدیک تر به قطب شمال سخت و طاقت فرساست. اگر مثلا از اردبیل و تبریز و یا کردستان و نقاط کوهستانی به کانادا مهاجرت کنید خیلی روزگار سختی نخواهید داشت اما برای کسی که از شیراز یا جنوب ایران به کانادا می رود، تحمل سرمای سخت کانادا حداقل در سالهای نخست اقامت سخت است. از زیبایی های طبیعی کانادا نیز اما نمی توان گذشت. اگرچه به واسطه نزدیکی به قطب شمال تابستانهای کانادا کوتاه هستند و زود تمام می شوند اما این تابستان های کوتاه به قدری زیبا و چشم نوازند که لذت آن تا پایان زمستان در ذهن و خاطر شما خواهد ماند.

(عکس های دو ردیف بالا مربوط به کانادا و دو ردیف پایین مربوط به استرالیاست)

استرالیا اما در نیمکره جنوبی موقعیتی دقیقا برعکس کانادا دارد. استرالیا به قطب جنوب نزدیک است اما بخش عمده شهر های استرالیا بیشتر به سمت خط استوا قرار گرفته اند و از همین رو از آن سرماهای سخت کانادایی و یا حتی برفهای ایرانی خبری نیست.

به جز ملبورن و آدلید و تاسمانی که در جنوب استرالیا قرار گرفته اند و از خط استوا دورتر هستند، شهر های دیگر استرالیا همچون سیدنی، بریزبین و پرث طبیعتی گرم و شرجی دارند. حتی در ملبورن نیز هیچ وقت برف دیده نمی شود و در زمستان ها برخی روزها برای دیدن برف در برخی نقاط کوهستانی خارج از شهر، گروهی برف نادیده کیلومترها و ساعت ها رانندگی می کنند تا برفی ببینند و اندک برف بازی داشته باشند. به طور مشخص ملبورن تحت تاثیر هر دو جبهه هوای سرد قطب جنوب و هوای گرم استوایی است. به همین جهت تغییرات آب و وهوایی در این شهر سریع و زیاد است. در این شهر بسیار روزهایی را تجربه می کنید که صبح با لباس گرم و کلاه بر سر خارج می شوید و میانه روز از فرط گرما دست به دامن کولر و نوشیدنی های سرد و بستنی می شوید.

تحت تاثیر آب و هوای غالب در کانادا بیشتر ورزش های زمستانی همچون هاکی روی یخ، اسکی و پاتیناژ مرسوم و شهره است اما در استرالیا، موج سواری، شنا و ورزش های آبی و تنیس و دوچرخه سواری سرآمد ورزش ها محسوب می شود و طرفداران بسیاری دارد.

فصول سال در نیمکره شمالی و از جمله در کانادا مانند ایران تغییر می کند اما در نیمکره جنوبی زمین و از جمله در استرالیا فصل ها برعکس نیمکره شمالی هستند. به عنوان مثال این روزها که هم وطنانمان در ایران روزهای سردی را پشت سر می گذارند و در کانادا در حال سپری کردن روزهای کوتاه و سرد زمستان هستند ما در استرالیا در اوایل تابستان و در حال سپری کردن روزهای نسبتا گرم تابستانی هستیم.

در نگاه اول شاید آب و هوا و طبیعت خیلی فاکتور مهمی در مهاجرت نباشد اما بعد از مدتی که از مهاجرت به کشور جدید می گذرد و آن هیجان اولیه فروکش می کند، آب و هوا فاکتور تاثیرگذاری برای لذت بردن از محیط جدید خواهد بود. آب و هوا و طبیعت بر خلق و خو و سرشت مردمان هر منطقه تاثیرگذار است. آب و هوا طی صدها و ده ها سال بر خلق و خوی مردمان تاثیرگذاشته و این تاثیرها پس از چند سال به شما و خانواده شما نیز سرایت خواهد کرد. آب و هوا را دست کم نگیرید.

… ادامه دارد

۹ نظرات لـ “کانادا یا استرالیا (۱)”

 1. محمد اصلی می‌گه:

  مهندس جان من قسم میخورم هر دو کشور از ایران بهتره خاطر جمع باش. امیدوارم شما در استرالیا حبیب هم در کانادا موفق باشید (بوس)
  —————-
  مجید: مرسی محمد جان. انشالله به زودی شما هم میای پیش خودمون

 2. حسین خطیب می‌گه:

  سلام مثل همیشه عالی و بی نقص بود من منتظر ادامه اش هم هستم امیدوارم بزودی من هم بتونم بیام و از آب و هوایی اونجا استفاده ای بکنیم…..
  ————–
  مجید: سلام حسین جان. ایشالله به زودی شما رو هم اینجا می بینیم

 3. امیر فکری می‌گه:

  مجید جان سلام،
  همونطور که میدونید من بدلیل اینکه ۵ سال در کانادا زندگی کردم و در حال حاضر هم حدود ۲ سال است در استرالیا زندگی می کنم با اجازه شما چند مطلب رو به مطالب شما درباره آب و هوای این دوکشور اضافه می کنم.
  البته قبل از هرچیز بگم من اصلا قصد این رو ندارم که بگم کدام کشور بهتر است چون این مطلب کاملا نسبی است و هر دو کشور مزایا و معایب خود رو دارند و این مزایا و معایب برای هر شخص ارزش متفاوتی دارد، پس انتخاب یک کشور از بین این دوکشور کاملا شخصی و نسبی است. بطور کلی در این کره خاکی هیچ جایی وجود ندارد که کاملا بی عیب باشد.

  اما آب و هوا
  اولا سرمای کانادا بخصوص تورنتو در زمستان تا حدود ۴۳ زیر صفر هم پایین می رود!!!! حتما مطلع هستید که وقتی هوا از ۱۰- که پایین تر برود دیگر هر یک درجه احساس یک درجه کمتر نیست بلکه موضوغ یخ زدن پیش می یاد. من یادمه که تو ایران روی فریزر ما دمای داخل اون نمایش داده می شد و عددی حدود ۲۰- نمایش داده می شد که همه چیز داخل اون همیشه یخ بود، حالا شاید بنوانید ۴۳- رو کمی حس کنید!!
  مجید جان سرمای اردبیل و تبریز و… اصلا قابل مقایسه با تورنتو نیست. بعضی روزها در اخبار اعلام می شد که اگر امروز به شوخی به گوش و یا بینی کسی دست بزنید احتمالا بشکند و به زمین بیافتد!!!!!!!!!!

  اما، اما، اما
  من سه بار گفتم اما چون احتمالا گفته شود که پس اونجا چطور زندگی می کنند.
  بدلیل اینکه دولت کانادا برای زندگی مردم ارزش قائل است و از طرفی یک دولت کارآمد است، برای همه اینها تدبیری اندیشیده و ساختار و زیربنا کشور طوری ساخته شده که شما کوچکترین مشکلی احساس نمی کنید.
  من در طی ۵ زمستانی که آنجا بودم، هیچ وقت داخل خانه بیشتر از یک تی شرت چیزی نپوشیدم !!!؟؟؟؟؟؟؟
  این درحالی است که ما اینجا درملبورن استرالیا که سردترین دمای ثبت شده در ۲۰ سال اخیر ۲درجه بالای صفر است، بعضی مواقع از احساس سرما کلافه می شویم.
  البته این بدین معنی نیست که دولت اینجا بفکر مردم نیست، بلکه نیازی برای مقابله با سرما نیست چون همانطور که اشاره شد، حتی دما به صفر درجه هم نرسیده، اما نکته اینجاست که در هر دو کشور اگر لازم باشد دولت به خاطر مردم با دمای ۴۳- هم مقابله میکند و این بیشتر باید مورد توجه دوستان عزیز باشد که قصد انتخاب این کشورها را برای محل زندگی دارند نه سرما وگرما که خودش هم فاکتوری است.

  امیدوارم که زیاد پرحرفی نکرده باشم.
  ———————-
  مجید: مهندس امیر فکری عزیز سلام
  خیلی لطف کردی که از تجربه های خوب و مهمت در اختیار خوانندگان این وبلاگ قرار دادی.
  چون قصد دارم این مطلب رو در چند قسمت تکمیل کنم، خواهش می کنم در بخش های بعدی هم با نظرها و تجربه های خوبت همراه باشی و در کامل شدن مطلب کمک کنی.
  باز هم سپاس

 4. بابازاده می‌گه:

  مجید خان شما اصلی های طرقبه در مهاجرت هم یک پرتفوی تشکیل داده اید نشان از دوراندیشی شما دارد.براحتی برادر به شما و شما به برادرتان می پیوندید اگر حکم قطعی شود.
  ولی بنظر میرسد برای بیزنس و مدرنیته کانادا و برای آرامش و لذت از زندگی دنیا استرالیا ارجح تره.
  در ضمن ونکوور سرماش زیاد نیست البته زیارت نکرده ام دکتر گنابادی بهم گفت.

  ضمنا اعتراف کنم شما نظر مثبت مرا به استرالیا خیلی جلب کرده اید
  —————–
  مجید: سلام آقای بابازاده عزیز
  در مورد کانادا و استرالیا و نتیجه گیری نهایی پیشنهاد می کنم مطالب بعدی رو هم دنبال کنی و حتما نظر اصلاحی خودتون رو هم بنویسید تا ما هم استفاده کنیم.

 5. علی می‌گه:

  به نظر من هم استرالیا از کانادا خیلی بهتره.

 6. سید دانیال می‌گه:

  سلام مجید جان من تهران هستم اینجا آب و هوا بسیار خوب هست خوستم بگم هر جایی آب وهوای به خصوص خودشو داره نمیشه بگی کجا از همه بهتره

 7. وبلاگ ماد می‌گه:

  مقایسه جالبی بود ما اهالی کردستان با هوای کانادا زیاد غریبه نیستیم البته ونکوور عالیه…

 8. محمد می‌گه:

  سلام وقت بخیر مهندس اگه ممکنه در مورد نیوزیلند هم کمی بنویسید استفاده ببریم ممنون میشم

 9. Mohammadhossein می‌گه:

  سلام به همه ی دوستان عزیز.طبق چیزی که گفته شد نتیجه می گیریم که از نظر آب و هوا استرالیا بهتره.حالا اگه گزینه ی اب و هوارا را حذف بکنیم کدوم کشور بهتره؟
  خواهش میکنم جواب را برام ایمیل کنید.
  kazemi.hossein94@gmail.com

نظر خود را ثبت کنيد


| ترجمه به فارسی |